Jdi na obsah Jdi na menu
 


Péče

 

 

Abyste dali své kočce tu nejlepší péči, je třeba porozumět jejímu chování a návykům. Kočka je přátelské, ale svéhlavé zvíře. Není jednoduché ji přimět dělat něco, co nechce. Její výchova proto nespočívá v donucování a trestání, ale v postupném přesvědčování. Je lepší začít s výchovou od kotěte, máte tak větší šanci na úspěch, ale i dospělá kočka si dokáže osvojit návyky, které od ní budete vyžadovat. Rozhodně se vyplatí sledovat a respektovat individuální zvyklosti vaší kočky.

U Vás v bezpečí

Malé kotě okamžitě začne prozkoumávat nové prostředí, ve kterém se ocitlo. Bohužel si ale zatím neuvědomuje všechna nebezpečí, jež na ně číhají v podobě různých nástrah a pastí. A jeho zvědavost se tak pro ně může snadno stát životu nebezpečnou. Stačí však dodržovat několik základních pravidel a vaše kotě se bude v novém prostředí cítit jako doma – příjemně a v bezpečí. Kotě by nemělo mít přístup k otevřeným oknům, mohlo by vypadnout. Pokud nebydlíte v přízemí, je dobré okna opatřit sítí proti hmyzu. Také dávejte pozor na vchodové dveře, kotě by jimi mohlo snadno proklouznout ven a už netrefit zpět.

undefined

Uvedení nového člena do Vaší domácnosti

Jestliže máte doma i jiná domácí zvířata, musí se velmi rychle naučit žít s novým kočičím přírůstkem. Avšak různá zvířata hovoří různými jazyky, proto dávejte pozor na různé příznaky: pes například zvedá tlapu, když si chce hrát, naproti tomu kočka dělá totéž, když se snaží bránit. Je dobré kotě otřít kouskem vašeho oblečení, přenesete tak na ně svůj pach a kotě se stane přijatelnějším pro ostatní, už zabydlená zvířata.

Ložnice

  • Je to nejlepší místo ke spaní, a to i pro vaše kotě. A jelikož kočky tráví spánkem mnoho času, je důležité, abyste výběru jejich lůžka věnovali zvýšenou pozornost. V obchodech pro chovatele jsou k dostání nejrůznější varianty pelíšků, ale úplně postačí i obyčejná lepenková krabice nebo košík, pokud je snadno přístupný zvenku i zevnitř, je vystlaný teplou dekou nebo starým čistým svetrem, je umístěn daleko od hluku a od průvanu tak, aby kotě nebylo rušeno, pokud chce být samo.

Obývací pokoj

  • Kotě by mělo mít do této místnosti volný přístup. Může si tam hrát a odpočívat, tedy pokud je místo přiměřeně zabezpečené. Dejte pozor na kabely, květináče a lampy.

Dětská ložnice

  • Tuto místnost by váš mazlíček neměl navštěvovat příliš často, zejména jestliže tam spí kojenci nebo malé děti. Kotě spící vedle na polštáři může dítěti bránit v dýchání. Nejlepší je nainstalovat do této místnosti zasunovací dveře. Nejsou zvukotěsné a kočky je stěží otevřou.

Kuchyň 

  • Pro vašeho oblíbence, lovce a průzkumníka představuje kuchyň pravý ráj. Jestliže má misky s potravou i s vodou vedle sebe, kotě se naučí během krmení pravidelně pít, což je velmi důležité pro zdraví jeho močových cest.

Než své kotě pustíte poprvé ven, nezapomeňte ho dát očkovat proti rozšířeným onemocněním, jako jsou kočičí chřipka, enteritida, infekce horních cest dýchacích a vzteklina. Vybavte své kotě malým přívěskem, kde uvedete své jméno, adresu a číslo telefonu. Až půjdete k veterináři, budete potřebovat vhodnou přenosnou schránku. Jsou nabízeny v různých velikostech a nejlepší je vybrat takovou, kterou budete moci používat i poté, co váš mazlíček zcela dospěje.

Péče o krásu

Kočky se obecně těší dobrému zdraví. Trpí jen málo nemocemi, a i těm se dá zabránit správnou hygienou, očkováním, pravidelnými návštěvami u veterináře a vhodnou vyváženou potravou. Vaše kotě je čistotné stvoření, samo si čistí srst a pečuje o ni, ale čas od času byste mu měli trochu pomoci. Časté a pravidelné česání nebo kartáčování vám pomůže udržet srst vašeho mazlíčka opravdu čistou, což je zvláště důležité u dlouhosrstých plemen.

Zde je pět kroků popisujících jednoduchou péči o srst:

1. Položte kotě na plochu,která je snadno omyvatelná.
2. Pečlivě a jemně ho vykartáčujte směrem„po srsti“.
3. Pomocí kartáče odstraňte odumřelé chlupy.
4. Během kartáčování kotě hlaďte.
5. Nakonec vytřete jeho srst bavlněným hadříkem nebo měkkou kůží.

undefined

Jak na toaletu

Koťata se naučí vykonávat své fyziologické potřeby pozorováním a kopírováním svých matek. Ale jestliže vaše kotě tuto možnost nemá, je snadné ho to naučit. Koťata potřebují vykonat svou toaletní potřebu po každém krmení, takže právě v tomto okamžiku byste kotě měli uchopit a položit na toaletní misku. Jako výstelku doporučuju Catsan®, jenž díky své jedinečné receptuře absorbuje většinu kapaliny dříve, než se začnou vyvíjet bakterie a zápach.

Prvním lékařem jste vy

To, že je vaše kočka zdravá, poznáte snadno. Je v kondici a aktivní, hravá, bezproblémově jí, vykonává potřebu, má lesklou srst a stará se o ni. Naopak pasivita a netečnost, agresivní chování či nechuť k jídlu mohou signalizovat, že s vaší kočkou není vše v pořádku. Zjistíte-li jakékoliv odchylky od normálních projevů, je na čase kontaktovat vašeho veterináře. Mějte telefonní číslo veterinární ordinace vždy po ruce, často stačí telefonická konzultace a zjistíte, jak se správně o svou kočičku postarat.

Očkování

Vaše kočka nejspíš nijak zvlášť nemiluje injekce, ale přesto je nutné, abyste ji nechali pravidelně očkovat a odčervit, a to i v případě, že ji chováte doma. Váš veterinář ví nejlépe, jakou vakcínu zvolit, abyste předešli takovým onemocněním, jako je kočičí chřipka, střevní katar, vzteklina nebo kočičí leukémie.

Věk vakcinace doporučené pro všechna zvířata a doplňkové vakcinace:

Věk

Vakcinace doporučené pro všechna zvířata

Doplňkové vakcinace

8.-10. týden

Rhinoviróza, kalciviróra, panleukemie

Chlamydióza, virová leukémie, infekční peritonitida

12.- 14. týden

Chlamydióza, viróvá leukémie, infekční peritonitida

Rhinotracheitida, kalciviróza, panleukemie, vzteklina

Každoročně

Rhinotracheitida, kalciviróza, panleukemie

Chlamidióza, virová leukemie, infekční peritonitida

 

Několik tipů, co můžete svou kočičku naučit

Pokud chováte kočku doma, naučte ji na škrabadlo. Kočka má přirozenou potřebu brousit si drápky a vůbec to nemusí být o váš nábytek. Škrabadlo umístěte tam, kde si své drápky brousí nejčastěji. Chodí-li kočka ven, zvykněte ji na obojek. Zvolte postupné zvykání a vyberte kvalitní, flexibilní obojek. Můžete jej navíc opatřit jménem a kontaktem pro případ, že se vaše kočička zatoulá. V každé kočce je duch šelmy a lov má odjakživa v krvi. Občasné projevy agresivity však můžete dostat pod kontrolu. Dejte jí dostatek příležitostí ke hře a vybití energie. Když má chuť lovit, může své drápky zasekávat do hraček všeho druhu. Speciální podestýlky napodobují pro kočku přirozené podmínky pro vykonávání potřeby, snadno si proto tento zvyk osvojí.

Kočičí život je hra

Jednou z nejdůležitějších aktivit je pro ně totiž hra. My „páníčkové“ můžeme kočkám takový život jen závidět. Hrou trénují svou kondici, postřeh, lovecké metody i rychlý útěk. Zvlášť pro kotě je hra nezbytnou průpravou dovedností, které potřebuje v dospělém věku. Každá chvilka, kdy si s kočičkou hrajete, navíc pomáhá vytvářet a upevňovat vaše přátelství. Chuť do hry také vypovídá o dobrém´zdraví a pohodovém rozpoložení kočky.

 

 Venkovní hrátky

Než své kotě pustíte poprvé ven, nezapomeňte ho dát očkovat proti rozšířeným onemocněním, jako jsou kočičí chřipka, enteritida, infekce horních cest dýchacích a vzteklina. Vybavte své kotě malým přívěskem, kde uvedete své jméno, adresu a číslo telefonu. Až půjdete k veterináři, budete potřebovat vhodnou přenosnou schránku. Jsou nabízeny v různých velikostech a nejlepší je vybrat takovou, kterou budete moci používat i poté, co váš mazlíček zcela dospěje.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Kocour

(Haník, 22. 3. 2013 18:32)

Ahoj, myslíte že když se bude kocou jmenovat Bořek bude ta to jméno dobře slyšet?Jsou tam výzarná písmena?
Kocoura budeme mít venku jenom odpoledne a večer bude v domě.Když bude venku neuteče za svým bývalým majitelem který od nás bydlí 3 km ?Co mám udělat proto aby neutekl?Narodil se někdy v září v až mu bude rok tak ho vykastrujeme.
Děkuji předem za odpovědi ;)